Aktywny składnik wszywki alkoholowej: Disulfiram WZF blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej w organizmie pacjenta. W ten sposób następuje zaburzenie prawidłowego trawienia alkoholu. Po wypiciu nawet niewielkiej ilości trunków wysokoprocentowych u pacjenta z wszywką, doznaje on wielu nieprzyjemnych dolegliwości: nudności, wymioty, drżenie mięśni, silne bóle głowy, nadpotliwość i wiele innych. W ten sposób wszywka wywołuje awersję i uzależniony rezygnuje z picia alkoholu.
- bezwzględny zakaz picia nawet niewielkiej ilości alkoholu,
- pacjent nie powinien w ciągu 7 dni od daty wykonania zabiegu nadmiernie obciążać organizmu (dźwigać, wykonywać ćwiczeń siłowych),
- ranę należy często przemywać Octaniseptem lub innym środkiem (który nie ma w swoim składzie alkoholu) i zmieniać opatrunek,
- rany nie należy długo moczyć (w ciągu 7 dni powinno się zrezygnować z pływania).
Zdarzają się sytuacje, że wszywka alkoholowa może się nie przyjąć, są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Jeżeli rana po zabiegu będzie się goić w sposób nieprawidłowy – tzn. pojawi się dookoła niej niewielka torbiel, z rany zacznie się sączyć płyn surowiczy i będzie tkliwa i bolesna, może to oznaczać, że organizm odrzucił wszywkę i będziemy zmuszeni wybrać inną formę leczenia alkoholizmu.
Implantacja wszywki nie jest bolesna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to znieczulenie podobne do tego, jakie stosują dentyści do wykonywania zabiegów stomatologicznych.
Wszywka alkoholowa Esperal działa przez okres od 8-12 miesięcy. Przez ten czas pacjenta obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu. Jeżeli uzależniony uzna, że wszywka alkoholowa pomaga mu w utrzymaniu abstynencji w chwilach kryzysu po zakończeniu jej działania, zabieg może wykonać ponownie.
Po zabiegu zaszycia nie jest wymagany dłuższy okres rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do swoich codziennych spraw i obowiązków od razu po implantacji. Należy odpowiednio pielęgnować ranę oraz nie przeciążać nadmiernie organizmu (np. przez dźwiganie ciężkich rzeczy) przez ok. 7 dni od daty wykonania zabiegu.
W naszym specjalistycznym gabinecie chirurg wszywa tabletki z Esperalem w okolicach pośladka lub łopatek. Są to miejsca najbardziej dyskretne, niewidoczne dla osób trzecich. Dlatego jeżeli nie pochwalimy się, że leczmy się awersyjnie, nikt nie powinien się zorientować.
Tak, w naszej placówce po zaszyciu wydajemy stosowne zaświadczenie o jego przeprowadzeniu.
Oprócz tego, że jest bezwzględny zakaz picia alkoholu, warto też przestać jeść słodycze z alkoholem. Uważać na sosy i ocet oraz produkty kiszone, takie jak np. ogórki. Nie należy stosować kosmetyków, które w swoim składzie zawierają etanol, ponieważ może pojawić się reakcja disulfiramowa.
Zabieg zaszycia alkoholowego trwa ok. 20 minut.