Życie z alkoholikiem: kiedy jest czas, aby odejść? 

Życie ze współmałżonkiem alkoholikiem może wydawać się beznadziejne. Możesz wcielić się w rolę „naprawiacza”, który nieustannie zbiera jego bałagan. Alkoholicy często pozostawiają ślad w postaci obietnic, zerwanych związków, problemów finansowych i nie tylko. Być może padłeś ofiarą przemocy fizycznej lub emocjonalnej. Osobie z zewnątrz decyzja o zerwaniu z partnerem alkoholikiem może wydawać się łatwa, ale kiedy już znajdziesz się w środku, przekonasz się, że tak nie jest. Oto kilka oznak, że być może nadszedł czas, aby zerwać ze współmałżonkiem alkoholikiem.

Kiedy nadszedł czas, aby opuścić alkoholika?

Opuszczenie alkoholika – zdecydowanie łatwiej to powiedzieć, niż zrobić. Często istnieją bariery logistyczne, emocjonalne i finansowe. Kiedyś myślałeś, że spędzisz resztę życia z tą osobą. To naturalne, że oczekujesz, że coś się zmieni. Podczas gdy miliony ludzi wyzdrowiały z alkoholizmu i nałogu, niektórzy nie. Oto kilka oznak, że odejście od alkoholizmu może być najlepszą decyzją.

Jego nawyki związane z piciem mają na ciebie negatywny wpływ

Badania pokazują, że życie z mężem lub żoną alkoholikiem może wpływać na twoje fizyczne i emocjonalne samopoczucie. Stres związany z uzależnieniem od alkoholu twojego partnera może narazić cię na:

 • Objawy lęku i depresji;
 • Twoje własne problemy z nadużywaniem substancji;
 • Zaniedbywanie obowiązków zawodowych, osobistych lub rodzinnych;
 • Trudności ze snem;
 • Zaniedbanie siebie;
 • Trauma i zespół stresu pourazowego;
 • Problemy finansowe z powodu nawyków związanych z piciem;
 • Źle ukierunkowana złość na alkoholika na innych bliskich.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych, finansowych lub zdrowotnych z powodu nadużywania substancji przez współmałżonka, nadszedł czas, aby ponownie ocenić swoją sytuację.

Brak oznak zatrzymania

Jeśli mieszkasz z osobą uzależnioną, która nie postrzega swojego zachowania jako problemu, mimo że ma ono poważne konsekwencje, jest to czerwone światło. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu to choroba mózgu. Kiedy już zostaniesz alkoholikiem, bardzo trudno jest przestać pić bez pomocy. Twój partner alkoholik może doświadczyć tego z pierwszej ręki. Być może bezskutecznie próbował przestać nadużywać alkoholu, ale nawroty mogą być rzeczywistością uzależnienia. Różnica polega na tym, że ludzie, którzy są oddani wyzdrowieniu, doznają nawrotu jako znak, że muszą ponownie zaangażować się w trzeźwość. Uczą się na swoich błędach i próbują ponownie. Jeśli twój współmałżonek bez przekonania uczęszcza na odwyk alkoholowy, nie przestrzega planu stałej opieki i nie jest zainteresowany rozwojem osobistym, może nie być gotowy na zmianę przez długi czas lub nigdy.

Jego zachowanie jest nieprzewidywalne i niebezpieczne

Zachowanie uzależnionego jest z natury nieprzewidywalne. Nadużywanie alkoholu poważnie zaciemnia osąd ludzi. Nieprzewidywalność, kiedy twój współmałżonek zaczyna pić, może być jedną z najbardziej przerażających rzeczy w życiu z alkoholikiem. Twój partner może podejmować niebezpieczne ryzyko i może:

 • Jeździć po pijaku;
 • Wdawać się w fizyczne walki z ludźmi;
 • Wydawać duże sumy pieniędzy;
 • Zdenerwować się i wymknąć się spod kontroli;
 • Fizycznie lub emocjonalnie znęcać się nad Tobą i/lub Twoją rodziną.

Życie w nieprzewidywalnej sytuacji może prowadzić do nadmiernej czujności i niepokoju. To oznaki urazu. Nieleczona trauma może zaszkodzić zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Jeśli twój współmałżonek alkoholik zachowuje się w sposób, który naraża dobro twoje i twojej rodziny na niebezpieczeństwo, musisz rozważyć, czy warto pozostać w związku.

Znęca się fizycznie lub emocjonalnie

Przemoc ze strony partnera obejmuje zarówno przemoc fizyczną, jak i emocjonalną. Osoby, które dopuszczają się nadużyć, nie stają się takimi z powodu alkoholu, jednak skutki uzależniania mogą z pewnością pogorszyć nadużycia. Nadużywanie alkoholu może eskalować agresywne i obraźliwe zachowania. Przemoc domowa jest niewybaczalna i wiele razy nie zmienia się pomimo obietnic i pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Ponieważ przemoc polega często na kontroli, kiedy maltretowany partner odchodzi, sprawca jest wyzwalany. Boją się utraty kontroli nad ofiarą. Wielokrotnie dochodzi do eskalacji przemocy i niebezpiecznych zachowań. Jeśli opuszczasz partnera alkoholika, który również cię znęca, możesz porozmawiać z profesjonalistą o najbezpieczniejszym sposobie.

Trzymasz się go ze strachu

Możesz mieć wiele obaw, które powstrzymują cię przed opuszczeniem współmałżonka alkoholika. To nie jest łatwa decyzja. Możesz mieć obawy dotyczące opieki nad dzieckiem, a Twój partner alkoholik może wspierać finansowo twoją rodzinę. Możesz martwić się tym, gdzie będziesz mieszkać, jego reakcją na wiadomość, że wyjeżdżasz lub tym, że nie będzie w stanie dobrze przetrwać bez ciebie. To wszystko są uzasadnione obawy. Rozmowa ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego lub kimś, komu ufasz, może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Pomogą ci rozwiązać twoje obawy i zacząć zastanawiać się, czego potrzebujesz, aby iść naprzód – czy oznacza to odejście, czy pozostanie.

Nie dbasz o siebie ani swoją rodzinę

Łatwo jest pochłonąć się problemami uzależnionego. W końcu, jeśli mieszkasz z alkoholikiem, jego problemy dotyczą również ciebie. Osoby uzależnione często popadają w kłopoty prawne, finansowe i osobiste, co często odbija się na zdrowiu. Jesteś bardziej narażony na zaburzenia zdrowia psychicznego, nadużywanie substancji, zespół stresu pourazowego, problemy ze złością i inne behawioralne problemy zdrowotne. Grozi ci zaniedbywanie siebie i innych bliskich. Jeśli jakość życia Ciebie i Twoich dzieci pogarsza się z powodu uzależnionego partnera, być może nadszedł czas, aby odejść.

 

Czy mój współmałżonek alkoholik kiedykolwiek wyzdrowieje?

To, że twój partner nie otrzyma teraz pomocy, nie oznacza, że ​​nigdy nie pójdzie na odwyk. Niektórzy ludzie muszą sięgnąć dna, zanim przyjmą pomoc. Leczenie uzależnienia od alkoholu może być skuteczne na każdym etapie gotowości. Wiele osób zgłasza się do programów leczenia uzależnień z powodu postawionych ultimatum, problemów prawnych lub problemów w pracy. Twoja ukochana osoba może znaleźć wewnętrzną motywację do poprawy, gdy jest na odwyku alkoholowym. 

Leczenie alkoholizmu może odbywać się na oddziale zamkniętym. W leczeniu uzależnień stosuje się również psychoterapię i leki farmakologiczne, takie jak Esperal, czyli wszywkę alkoholową, która ma za zadanie wywołanie awersji do alkoholu. Jednak psychoterapia pozostaje najważniejszym i najczęściej stosowanym sposobem leczenia alkoholizmu.

Rzeczywistość jest taka, że ​​może się to nie zdarzyć, zanim osiągniesz swój limit. W rzeczywistości pozostawienie partnera może być tym, co zapoczątkowuje zmianę. Nie możesz zmusić uzależnionego współmałżonka do leczenia alkoholowego i nie możesz wykonać za niego pracy. Wszystko, co możesz zrobić, to trzymać swoje granice i starać się poprowadzić je we właściwym kierunku.